The Forest – propozycje miejsc na bazę

30-go kwietnia 2019 minie rok od wydania pełnej wersji The Forest. Pomimo wielu lat od pojawienia się gry we wczesnym dostępnie, jest ona wciąż ciekawie rozwijana i zdobywa nowych graczy. Zarówno oni, jak i ci doświadczeni zapaleńcy, którzy spędzili w grze setki (a może i tysiące…) godzin, zadają sobie to samo pytanie – gdzie najlepiej ulokować bazę i osiedlić się na stałe?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej, oczywistej odpowiedzi. Ilu graczy – tyle opinii i własnych zdań czy preferencji. Jednak, jako że temat jest dość popularny i często pojawia się na przeróżnych forach i w dyskusjach, to uważam, że warto go poruszyć i tutaj oraz dzielić się własnymi przemyśleniami i doświadczeniami z gry :)


The Forest daje do dyspozycji naprawdę dużą mapę z wieloma możliwościami miejsc do zatrzymania się. Do wykorzystania mamy wiele poziomów – zaczynając od budowy domków na drzewie i połączeń między nimi, przez pokaźne fortece na ziemi, pływające bazy, bądź też po prostu umieszczone na wodzie i chronione naturalną barierą, jak i stosunkowo bezpieczne, chłodne kryjówki w głębi jaskiń.

Zdecydowanie najczęstszym wyborem jest stawianie baz na ziemi i dążenie do wzmocnienia ich przed atakami mutantów. Ja również należę do zwolenników takich metod, więc chętnie podzielę się z Wami moimi propozycjami miejsc do osiedlania się (kolejność losowa) i doświadczeniem z przekroczonego tysiąca godzin w The Forest. Zapraszam do poradnika :)

Uwaga: artykuł zawiera materiały mogące być uznane za spoiler, jeśli jeszcze nie znasz mapy i pragniesz sam ją odkryć. Zdjęcia zamieszczone we wpisie wspierane są zaznaczeniami na mapie [link] i nie sposób ich pominąć!


Xf9Rk15

1. Plaża przy jachcie

Bardzo popularne miejsce, dogodny do wybudowania teren, jednak bardzo gorący z powodu częstych wizyt naszych wrogich sąsiadów. Umiejscowienie zapewnia szybki dostęp do prawie wszystkich miejsc na wyspie, łatwe do odnalezienia dla początkujących graczy. Dostęp do wychodzących na plażę żółwi zapewnia świeże mięso i skorupy na deszczówkę, jacht obfituje w najpotrzebniejsze przedmioty i gwarantuje bezpieczne miejsce do ucieczki.

Minusy:

 • częste patrole kanibali (nadchodzą z każdej możliwej strony)

Plusy:

 • dużo żółwi (dostęp do mięsa i wody pitnej) oraz ptaków (mięso i pióra)
 • łatwa obrona – kanibale mają ograniczony przez klify dostęp do plaży, jednak na środku znajduje się ich miejsce spawnu!
 • rzeczy znajdujące się na jachcie odnawiają się, co pozwala na nieskończone źródło cennych przedmiotów, jak batony, liny
 • w kryzysowych sytuacjach łatwo można uciec z plaży na łódź, przespać noc, zapisać grę itp.
x: 294 z: 1280

D3PWZC4

2. „Półwysep”

Nie jest to prawdziwy półwysep, ale tak go nazwijmy na potrzeby tego poradnika. Jest to duży skrawek terenu odstający od południowej części wyspy i wcinający się w ocean. Jego zdecydowaną zaletą jest łatwa obrona, gdyż wystarczy w dowolnym miejscu postawić mur obronny odcinający nas od reszty wyspy i nie przejmować się atakami z innych stron. Miejsce lekko surowe, ale wygodne, pierwsze sto dni w grze wbiłam właśnie tutaj :D

Minusy:

 • patrole nadchodzą z trzech stron wyspy – od pobliskich namiotów po lewej, plaży po prawej (wspominanej wyżej) oraz z naprzeciwka, skąd w pobliżu skalnego wejścia do jaskini respi się jaskiniowa Virginia i jaskiniowe, silne kanibale
 • aby zdobyć surowce do budowy należy trochę się nabiegać, z czasem wycinki linia lasu przesuwa się wgłąb wyspy
 • teren jest dość nierówny i ciężko go podporządkować, trzeba wyszukać dobry punkt do postawienia bazy

Plusy:

 • jeden długi mur wystarcza, by odgrodzić się od przeciwników
 • na półwyspie i przy namiotach po lewej znajdują się krzaczki jagód
 • w wodzie przy namiotach znajdziesz ostrygi – źródło szybkiego pożywienia
 • teren wokół jest świetnie widoczny, co pomaga w walce
 • miejsce spawnu ziół
 • blisko jacht – a co za tym idzie zalety wymienione wyżej
Widok z drugiej strony (jacht po lewej)
S0QCYel
x: 713 z: 1334

FEP0Zvt

3. Polana w pobliżu jeziora i plaży

Kolejne miejsce w środku mapy, bardzo blisko wyżej wymienionych. Jest to jedna z moich ulubionych miejscówek, jeśli nie ulubiona. Nie należy ona do łatwych do przejęcia, jak w ciągu pierwszych siedmiu dni nie zdążysz z budową defensywy, przeciwnicy napsują Ci dużo nerwów. Polecam otoczenie polany murami, nad nimi platformy na drzewach i połączenia mostami. Względnie linki do szybkiego przemieszczania się pomiędzy platformami.

Minusy:

 • częste ataki kanibali i mutantów (co najmniej z trzech stron)

Plusy:

 • dużo drzew, patyków, kamieni
 • zioła, aloes
 • bardzo blisko do plaży przy jachcie – czytaj: zalety tamtej miejscówki
 • staw z rybami, który można przyłączyć do swojego terenu – zapewnia źródło świeżego mięsa
 • wiele królików i jaszczurek
 • względny środek mapy – dobry dostęp do najważniejszych miejsc na wyspie
AXUNcqe
KAppF8E
x: 291 z:898

mf7Sfth

4. Skrawek lądu pod klifem w południowo-wschodniej części mapy

Dość unikalna miejscówka, przeze mnie nie przetestowana zbyt długo. Niemniej jednak bardzo interesująca i kusząca dla tych, którzy lubią zaszyć się gdzieś na uboczu i bronić jednego jedynego wejścia. Drzewa potrzebne do budowy można umiejętnie zrzucać na dół, co niweluje problem braku surowca. Teren jest dość rozległy i płaski. Bardzo blisko znajduje się główna wioska kanibali, w której łatwo uzupełnić zapasy. Skały prowadzące na dół posłużyć mogą za schody w górę, bo da się nimi wejść z powrotem, jednak należy zrobić to „z głową”, bo łatwo jest spaść.

p2mYsN8
Widok z dołu
bf84Pl7

Minusy:

 • daleko drzewa, problem ze zdobyciem surowców
 • problem z transportem surowców na dół

Plusy:

 • przeciwników łatwo zatrzymać i odeprzeć ich ataki
 • względny spokój
 • sąsiedztwo głównej wioski kanibali

Z przeprowadzonych przeze mnie prób i testów wynika, że mur najlepiej jest postawić na samym brzegu klifu, tam gdzie znajduje się jeszcze trawa a zaczynają „schody” ze skał. Miejsce to widoczne jest na zdjęciu poniżej.

I0Sk0CB

Umiejscowienie muru dalej w lewo od terenu widocznego na zdjęciu nie przynosi pożądanego rezultatu, gdyż przeciwnicy mają tak zwany high ground, który chętnie wykorzystują i śmiało przeskakują przez naszą obronę. Mur powinien też ciągnąć się dalej po skałach widocznych na zdjęciu i, tak jakby, za naszymi plecami, aby uniemożliwić przeciwnikom ominięcie go.
Ważne jest też wzięcie pod uwagę występowanie błędów, gdyż tych w The Forest nie brakuje i zdarza się, że rozwścieczony kanibal przemieszcza się z łatwością po stromych skałach oraz zdarza mu się przeżyć upadek z dużej wysokości. Postawienie muru w tym miejscu nie gwarantuje 100% ochrony.

JZSysTH
x: -686 z: 1520

83cJ1JD

5. Okrągła polana

Miejsce znane większości graczy, bardzo popularne u youtuberów czy streamerów, którzy obierają sobie tę polanę za swój dom już w chwili, gdy się na nią natkną. Nic dziwnego – teren jest bardzo przyjazny dla budowniczych. Płaska, rozległa przestrzeń pozwala popisać się swoimi umiejętnościami i tworzyć imponujące projekty budowli. Wejście do jaskini pozwoli chwilowo uciec przed przeciwnikami (a tych w tym miejscu nie brakuje) oraz prowadzi do jednej z ważniejszych gałęzi jaskiniowych, która doprowadzi nas do nowoczesnej siekiery czy też głównej wioski kanibali.

Minusy:

 • częste ataki

Plusy:

 • dużo zwierząt (głównie króliki)
 • duża, płaska przestrzeń dogodna do budowania
 • rozległy teren z dobrą widocznością na najbliższą okolicę bazy
 • delikatne wzniesienie można łatwo wykorzystać przy rozbudowie bazy i poszerzaniu terenu użytkowego
IQkrsWd

abtCgGj

6. Duże drzewo w głębi lasu

To miejsce nie należy do zbyt oczywistych, a jego walory zauważyłam przypadkowo gdy natknęłam się na nie pewnego razu. Nie wyróżnia się zbytnio niczym od innych, przypadkowych miejsc w lesie, ale charakteryzuje je bardzo duże zagęszczenie drzew. Jeśli potrzebujesz miejsca na osiedlenie się i szybkie wzniesienie budowli obronnych, to miejsce będzie dobrym wyborem.

dm1A7Yi

Widoczne duże drzewo można sprytnie wpleść w konstrukcję bazy nadając jej mistycznego i wyjątkowego wyglądu, lub służyć ono może za główną bazę poza zasięgiem kanibali, o ile lubisz minimalizm i „wszystko w jednym”. Zaletą tego drzewa jest to, że jest ono niezniszczalne, co skutecznie chroni twoją budowlę, o ile umieszczona jest na odpowiedniej wysokości. Są dwa sposoby na stworzenie takiego domku na drzewie, jednak o nich w innym wpisie. Tymczasem domek na dużym drzewie w innej lokalizacji w moim wykonaniu wygląda tak:

XCGGAOU
MzZWFeu
UNRibSC
QbpOmVw
x: 374 z: 517

vRGovIH

7. Polana na wschodnim skraju mapy

To moja pierwsza miejscówka, w której zatrzymałam się na stałe w pierwszej grze. Wspominam ją bardzo pozytywnie i ciepło. Nie narzekałam na zakłócanie spokoju poza kilkoma niespodziewanymi przypadkami. Aby lepiej się przed nimi zabezpieczyć warto budować bliżej prawej strony widocznego na zdjęciu klifu. Dotrzeć do tego miejsca można tylko na dwa sposoby – po łagodnych zejściach terenu zarówno z jego wyższej części (widocznej na zdjęciu) jak i z niskiego terenu rzecznego (znajdującego się z przeciwnej strony).

TGUEOQy

Minusy:

 • wschodni skraj mapy – dostanie się do strategicznych miejsc wyspy zajmuje trochę czasu i wymaga rozeznania w terenie

Plusy:

 • bardzo bliskie sąsiedztwo głównej wioski kanibali – zapewnia ona stały dostęp do najważniejszych przedmiotów
 • na klifie nad polaną i przy „górnym” wejściu na nią znajdziemy dużo jagód
 • spokój
 • dużo królików i jaszczurek, okresowo pojawiają się żółwie w deszczowej porze przy ujściu rzeki
da9kYG6
x: -1123 z: 873

m5SBHKW

8. Podwójny klif po drugiej stronie rzeki

Kolejne moje ulubione miejsce, zapewniające dużą przestrzeń do popisów budowlanych i tworzenia naprawdę widowiskowych kompleksów. Ze względu na małe zasoby drzewne zalecam to miejsce do zamieszkania na trybie kreatywnym, jednak dla wytrwałych budowniczych nada się nawet i na zwykłych trybach, gdyż drewno jest dostępne jak widać na zdjęciu i z przeciwnej strony na drugim brzegu rzeki.

mwirjND

Minusy:

 • dłuższe trasy na transport drewna

Plusy:

 • bardzo dużo jagód – napełnienie pojemnika gwarantowane
 • duże walory widokowe
 • spokój (do określonego miejsca, po jego przekroczeniu przecinasz ścieżki patrolowe kanibali)
 • staw z rybami

Teren jest naprawdę duży i wiele oferuje. Z odrobiną wyobraźni można go wykorzystać na przestronne i widokowe obozy. Warto budować się bliżej rzeki niż pobliskiej wioski i nie przekraczać ostatniego pasa jagód – wyznacza on dość klarowną granicę. Zaczynają się tam popularne ścieżki kanibali i Armsy’ego. Dlatego warto budować się z drugiej strony, by budowle nie były widoczne z tamtych terenów i nie ściągały niechcianych gości.

OimdkWC
x: -989 z: 460

pyCFOpD

9. Staw z wodospadem nad lejem krasowym

Zdecydowanie najbardziej urokliwa okolica ze wszystkich do tej pory wymienionych. Nie da się również narzekać na walory użytkowe – znajdziesz tu wszelkie potrzebne surowce. Nie zauważyłam przytłaczających wizyt kanibali pomimo, że w bezpośrednim sąsiedztwie znajdował się wrak samolotu. Teren ma duży potencjał widokowy, z tego miejsca widać ogromny lej krasowy – można pozbyć się dwóch drzew w dole, by nie zakłócały widoku. W tle majaczy gigantyczna góra na zimowym biomie. Baza z balkonem na takie krajobrazy świetnie się prezentuje.

Minusy:

 • sąsiedztwo wodospadu mocno daje się we znaki – brak wyrównania dźwięków otoczenia i dźwięków wody powoduje, że wodospad zagłusza wszystko i może stać się uciążliwy
 • kręcąc się po okolicy musisz być przygotowany na spotkania z Virginią i Płodami, dość szybko pojawiają się w pobliżu od strony najbliższej wioski

Plusy:

 • można natrafić na jadalne jagody
 • względny spokój
 • walory widokowe
 • dużo drzew w okolicy
weJ7vAD
If00rqU
XCGGAOU
VyFk8MU
x: -113 z: 351

mrrJ2qY

10. Wodospad na skrajnym wschodzie po drugiej stronie rzeki

Kolejna miejscówka o głównych walorach widokowych. Podobnie jak w wypadku propozycji ósmej – zalecane jest budowanie na trybie kreatywnym z powodu braku jakichkolwiek surowców. Teren w pobliżu jest całkowicie pusty i surowy, ale spokojny. Najbliższy patrol kręci się w okolicy – po drugiej stronie niż widoczna na zdjęciu, w dole, tuż przy linii wody, ale nie widzi on zazwyczaj budowli znajdujących się przy stawie.

Minusy:

 • głośny wodospad
 • mało jakichkolwiek surowców

Plusy:

 • jagody
 • piękne widoki
 • szopy i jelenie
 • spokój

Dla osób ambitnych i zdeterminowanych do wybudowania się w tym miejscu na zwykłych trybach zalecam ustawienie tyrolki przy tym stawie i po drugiej stronie wąwozu, tam gdzie na zimowym biomie rosną drzewa. Tyrolka ta jest stosunkowo tania jak na taką odległość a pozwala na szybki transport drewna. Problemem są też kanibale, bardzo aktywne na śniegu i patrolujące często te tereny.

yMBLZMi
x: -1363 z: -70

11. Wyspy

Sprawa wysp jest prosta – masz wszystko ale jednocześnie nie masz nic. Wokół głównej wyspy znajduje się pięć małych, wartych uwagi wysepek.

Minusy:

 • drewno znajduje się dopiero na głównej wyspie, należy najpierw zająć się tratwą i budową nośników surowców

Plusy:

 • brak kanibali
npHdGsf

Nie na każdą wyspę dostaniesz się bezproblemowo, na wielu drogach wodnych spotkasz rekiny. Ich lokalizację możesz sprawdzić na oficjalnej interaktywnej mapie, do której link zamieszczony jest na początku wpisu.

Uwaga: wyspa piąta znajduje się bardzo blisko brzegu. Update wprowadzający nowego mutanta – Robaka, sprawił, że wyspa nie jest już bezpieczna. W postaci latającej jest on w stanie bez problemu dostać się na wysepkę.


To już całe zestawienie polecanych przeze mnie miejscówek, zachęcam do wyrażenia swojej opinii w komentarzach i podzielenia się swoimi pomysłami miejsc na wybudowanie bazy :)

5 komentarzy 0 FacebookTwitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarze
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments

© 2024 GamingUniverse.pl

5
0
Chętnie poznamy twoją opinię, zostaw komentarzx
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00

Wykryto Ad-Blocka

Uprzejmie prosimy o wyłączenie ad-blocka lub dodania naszej strony do wyjątków. Szanujemy naszych czytelników i nie jest to wymagane :)