Minecraft tapeta

Minecraft – top 10 najciekawszych texture packów na 1.17

Choć od oficjalnej premiery Minecrafta minęło niespełna 10 lat, to gra od studia Mojang wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Do dziś powstają kolejne wersje produkcji, które dodają niezbędne poprawki oraz nową zawartość do tego ponadczasowego fenomenu. Content dodawany sukcesywnie przez twórców może się podobać graczom lub nie, jednak za każdym razem ma on w sobie masę potencjału, który szybko wykorzystują moderzy, by stworzyć coś oryginalnego, czasem zaskakującego, a nawet szokującego. Jednym z najpopularniejszych typów modyfikacji, jakie można wykonać wewnątrz gry, to podmiana tekstur na inne. To właśnie texture packami zajmiemy się w tym zestawieniu, jednak zanim to zrobimy, warto jest wyjaśnić dla niewtajemniczonych, jak poprawnie zaimplementować je do gry.

Jak wgrać texture packi?

Instalacja interesującej nas paczki nie powinna sprawiać żadnych problemów jakiemukolwiek użytkownikowi. Warto jedynie trzymać się następujących podpunktów, a nic nas nie zaskoczy:

  1. Pobierz wybraną paczkę wskazując wersję gry, na której chcesz mieć nowe tekstury (linki do stron można znaleźć choćby w tym artykule).
  2. Włącz Minecrafta w odpowiedniej wersji.
  3. W menu głównym wybierz „Opcje…”.
  4. Wybierz „Paczki zasobów”.
  5. Następnie „Otwórz folder z paczkami”.
  6. Przenieś pobraną paczkę do nowego folderu o nazwie „resourcepacks”.
  7. Wybierz „Gotowe”.
  8. Ponownie wybierz „Paczki zasobów…”
  9. Wybierz odpowiednią paczkę i naciśnij na strzałkę wskazującą na prawo.
  10. Wybierz „Gotowe”.

Jak widać, procedura nie jest zbytnio skomplikowana, więc każdy powinien sobie poradzić z instalacją. Skoro podstawy mamy za sobą, to bierzmy się za listę najciekawszych texture packów! Kolejność jest losowa; nie ma w tym zestawieniu lepszych czy gorszych zestawów, jednak każdy z nich jest wyjątkowy i na swój sposób oryginalny.

1. Depixel (Default 32×32) Resource Pack

Naszą listę otwiera dosyć niepozorna paczka, ponieważ na pierwszy rzut oka niewiele różni się od podstawowej wersji gry. Jest to jednak tylko mylny pozór, ponieważ każdy blok ma tutaj 4 razy więcej pixeli w porównaniu do tych z vanilli (standardowo jedna ścianka bloku ma rozdzielczość 16×16). Pozwala nam to zauważyć więcej szczegółów na każdym obiekcie przy jednoczesnym zachowaniu klasycznej szaty graficznej, którą znamy od wielu lat.

obraz 2021 10 23 174616 edited
Źródło: polyflore.net / Schmueles / resoucepack.net

2. Misa’s Realistic Resource Pack

Paczka ta jest jedną z najdłużej wspieranych modyfikacji i trudno się temu dziwić. Mimo że realistyczny (choć z chęcią użyłbym tu terminu naturalistyczny) wygląd tekstur nie musi się każdemu podobać, to trudno odmówić twórcom niesamowicie interesującej wizji gry. Wspomniana paczka tekstur nadaje grze o wiele mroczniejszego klimatu (szczególnie w podziemiach) i często potrafi napawać pewną dozą niepokoju. Warto nadmienić, że każda ścianka bloku ma rozdzielczość 64×64. Oznacza to, że ten resource pack posiada jeszcze bardziej szczegółowe tekstury od poprzedniego.

Twórcy: Misa, lescard60, pscof42, THBird

3. Luna HD Resource Pack

Ta pozycja będzie nieco odstawać od pozostałych na liście, ponieważ by użyć tego texture packa należy także pobrać shadery PTGI oraz Seus Renewed. Zestaw ten wyciska ostatnie soki nie tylko z samego Minecrafta, lecz także i z naszych komputerów. Luna HD przy najwyższej rozdzielczości (tj. 512×512) obsługuje także wersję RTX oferującą oszałamiający Ray-tracing. Poza fantastycznym oświetleniem warto zwrócić także uwagę na same tekstury, które zdają się być niekiedy wręcz surrealistyczne (np. różne modele terakoty). Z pewnością jest to paczka modyfikacji, która wywołuje największy zachwyt wśród dużej grupy graczy. Aby nieco ostudzić zapał, muszę nadmienić, że jedynie rozdzielczość 32×32 jest dostępna za darmo; wyższe rozdzielczości (128×128, 256x256x oraz 512×512) kosztują 3$ oraz 5$ w zależności od własnego wyboru.

Twórca: Sandeep

4. Firewolf Resource Pack

Ta pozycja odbiega w kompletnie przeciwnym kierunku od poprzedniej paczki. Twórca Firewolf Resource Pack stara się bowiem uprościć i „wygładzić” tekstury obecne w wersji vanilla, jednocześnie trzymając się spójnej i bardzo estetycznej wizji świata gry. Każdy blok dostarcza przejrzystych informacji graczowi, wyróżniając się od innych i jednocześnie tworząc zwartą całość z sąsiadującymi bryłami. Texture pack występuje w wersjach 32×32 oraz 128×128.

obraz 2021 10 23 192726
Źródło: resourcepack.net / Keitsu42

5. Winthor Medieval Resource Pack

Minecraft to gra która pozwala na realizację najciekawszych pomysłów, a te nie muszą ograniczać się wyłącznie do dostosowywania tekstur pod względem realizmu. Winthor Medieval Resource Pack to paczka, która przenosi nasze budowle w czasie aż do średniowiecza i pozwala stworzyć niesamowite zamki, miasta, wsie czy okręty niemal żywcem wyjęte z epoki. Choć największe zmiany dotknęły bloków budowlanych, to jednak autorzy wprowadzili masę innych zmian, w tym inny wygląd potworów. Tekstury mają rozdzielczość 64×64, więc szczegóły są wyraźnie zauważalne.

Twórcy: Studio Winthor

6. Norzeteus Space Resource Pack

Wędrówki w czasie ciąg dalszy, jednak tym razem nie będziemy się cofać, a wybiegniemy daleko w przyszłość. Kolejna paczka tekstur przenosi nas bowiem do futurystycznej wizji świata, w której rządzą dziwne przełączniki, czarny kolor i robotyczni NPC. Bloki dostępne w ramach tej paczki przywodzą na myśl szatę graficzną Star Wars: Dark Forces (choć możliwe, że to jedynie personalne skojarzenie). Trudno powiedzieć, czy autor inspirował się tą grą (lub serią), lecz trzeba przyznać, że nowe tekstury kompletnie odmieniają atmosferę panującą w grze.

Norzeteus Space
Źródło: resourcepack.net / Norzeteus

7. Mad Pixels Resource Pack

W tym przypadku mamy do czynienia z czymś podobnym do Firewolf Resource Pack z pozycji nr 4, ponieważ główną ideą było utrzymanie tekstur w dosyć prostej postaci. Tutaj jednak widać pewną nutę kreskówkowego sznytu, który utrzymuje ciepły i lekki klimat produkcji, jednak podaje go w nieco odmienionej formie. Ze względu na swój uproszczony charakter paczką tą mogą zainteresować się właściciele komputerów, które nie powalają swoją specyfikacją sprzętową.

Twórca: VeryMadCrafter

8. Woodpecker Resource Pack

Pozostając przy paczkach, które trzymają się zasady „keep it simple” nie sposób pominąć Woodpecker Resource Pack. Z pewnością wyróżnia się tu różnorodność poszczególnych bloków, a biomy sprawiają wrażenie kompletnie odrębnych światów. Twórca moda o nicku Zob osiągnął ten efekt dzięki zastosowaniu większej ilości kolorów na daną ściankę niż w standardowej wersji Minecrafta. Jednocześnie tekstury mają rozdzielczość 16×16, więc nie odbiegają w tym od vanilli. Gruntowne zmiany dotknęły także itemów, które w nowej szacie graficznej prezentują się co najmniej ciekawie i przywodzą na myśl gry z ery, w której grafika 16-bitowa królowała na konsolach domowych oraz automatach.

Twórca: Zob

9. Dramatic Skys Resource Pack

Choć do tej pory na liście królowały texture packi skupiające się raczej na blokach, z którymi można wejść w jakąkolwiek interakcję, to ta paczka wyróżnia się pod tym względem, robiąc niemniej piorunujące wrażenie. Dramatic Skys Resource Pack zmienia tekstury skyboxów, w wyniku czego niebo potrafi wyglądać na niczym żywcem wyciągnięte z prawdziwego świata. Chmury i księżyc porażają swoją szczegółowością, a w połączeniu z odpowiednimi shaderami możemy otrzymać jedną z najładniej wyglądających wersji Minecrafta, jaką kiedykolwiek skomponowano z zasobów dostarczonych przez społeczność.

Twórca: thebaum64

10.

Naszą listę najciekawszych texture packów zamyka niemniej ciekawa i oryginalna paczka. Twórcy Retro NES Resource Pack wzięli sobie za cel małą podróż do lat świetności pierwszej 8-bitowej konsoli od Nintendo i zapraszają oni graczy do zapoznania się z ich wizją szalonych lat 80 zza ekranu kineskopowego telewizora odtwarzającego najbardziej kultowe produkcje tamtych lat. Każdy blok wiernie oddaje klimat panujący w grach na NES-a i trzeba przyznać, że taka paczka jest nie lada gratką dla fanów retro.

Retro NES Resource Pack
Twórcy: befarrar / Knightworm

Każdą z przedstawionych paczek można pobrać z linków umieszczonych w nagłówkach. Wszystkie texture packi można zainstalować w wersji 1.17, choć w większości są dostępne również na 1.17.1. Mamy nadzieję, że ta lista przysłużyła się komuś z was i pomogła odnaleźć idealnie dopasowany zestaw tekstur do waszych preferencji. Życzymy miłej zabawy przy dostosowywaniu Minecrafta pod własne upodobanie i zapraszamy do czytania innych artykułów na naszej stronie!

Po więcej newsów, recenzji oraz tekstów publicystycznych ze świata gier zapraszamy na gaminguniverse.pl. Polecamy także śledzić nasze media społecznościowe, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach.

Źródło grafiki wyróżniającej: Mojang Studios / Microsoft Corporation

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarze
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments