REKRUTACJA
REKRUTACJA

Ale zacznijmy od początku. Czym właściwie jest Unravel?

Unravel Two to dynamiczna platformówka stworzona przez Coldwood Interactive i wydana przez Electronic Arts 9 czerwca w 2018 roku. Opowiada o historii dwóch włóczkowych stworków. Los sprawił, że znalazły się w tym samym miejscu i czasie i od razu połączyła je niezwykle silna więź.

Grafika

Oprawa graficzna jest realistyczna, lecz również trochę bajkowa, tekstury są bardzo szczegółowo i dokładnie wykonane. Główni bohaterowie są przeuroczy, a ich oryginalne kolory to niebieski i czerwony. W menu istnieje bardzo fajna możliwość ich customizacji. Kolory przez dużą część gry są przygaszone i monotonne. Na pewnych etapach paleta barw jest jednak bardzo zróżnicowana i żywa. Ten rozstrzał ma związek ze zmianami scenerii jakie występują w tej produkcji. Będziesz miał okazję przemierzać tu wilgotne, ciemne jaskinie, zakurzone i brudne fabryki, a także kolorowe ogrody i liściaste lasy. W każdej z tej lokalizacji panuje niesamowity i niepowtarzalny klimat. Interfejs jest bardzo zwyczajny i czytelny – białe napisy na zblurowanym tle.

Audio

Osobiście część z nich kojarzy mi się z muzyka typu lofi, która jest przyjemnym umilaczem czasu w tle. Utwory z reguły są odpowiednio dobrane do scenerii, poziomu trudności oraz szybkości danego poziomu. W początkowej fazie gry możemy posłuchać przyjemnych i spokojnych melodii. W trakcie ucieczki przed wrogami muzyka natomiast nabiera szybszego tempa. Poza muzyką nie posłuchamy w tej grze zbyt wielu rzeczy, ponieważ nie występują tu żadne dialogi. Jednak muzyka to nie jedyna klimatyczna część audio. Dźwięk deszczu w połączeniu z nocną scenerią, dźwięk skrzeczących ptaków lub łomot maszyn w fabryce… wszystko to sprawia, że każdy poziom jest niesamowicie angażujący i zupełnie inny od poprzedniego.

Posłuchajcie sami jak różnorodne i cudowne są utwory w tej produkcji.

YouTube video

Rozgrywka

W zależności od trybu gry jaki wybierzemy będzie ona się znacznie różnić. Podczas grania samemu musimy przełączać się między dwoma postaciami, co może być na dłuższą metę męczące. Granie z nieodpowiednim towarzyszem sprawi, że gra stanie się frustrująca. Głównym celem rozgrywki jest podążanie za iskrą, która wyznaczy Ci drogę w nawet największych ciemnościach. Czasami rozdzielona jest na dwie iskry. Wtedy naszym zadaniem jest dostanie się każdą z postaci do obu iskier, by “zaiskrzyło”.

Mechaniki

Jak wiadomo w grze występuje lina, która łączy nas z naszym partnerem i to nie tylko narzędzie służące nam do powstrzymania go od ucieczki. To także bardzo ważny element gry. Umożliwia ona wspinanie się, może być pomocna gdy chcemy zaczepić się w konkretnym miejscu. Dodatkowo pozwala zbudować lniany most między dwoma punktami. Dzięki niej można też rozbujać się niczym wahadło i wskoczyć w wyżej położone miejsca. Im dalej zagłębiamy się w tę produkcję tym więcej mechanik odblokowujemy. Pewnie zapytasz jaki to ma sens z logicznego punktu widzenia? najlepsze zawsze na koniec, czy być może za tym kryje się kolejna interpretacja fabularna? Nie wiadomo. W grze występują również najróżniejsze dźwignie, ruchome obiekty oraz możliwość manipulacji czasem (możesz go nieco zwolnić).

Fizyka gry jest bardzo zadowalająca. Ragdoll postaci jest naprawde zabawny. Animacja płonięcia, bycia zgniecionym, czy też odrzucenia od jakiegoś obiektu lub spadania jest niezwykle satysfakcjonujący. Czas gry to kwestia indywidualna, nie powinna ona trwać więcej niż kilka godzin, co może być zarówno plusem jak i minusem. Mój czas w tej grze wynosi ok. 10 godzin. Dla mnie jest to dużym plusem, ponieważ nie musiałam spędzać za dużo czasu na jej zgłębianie, a jednocześnie nie okazała się być grą na tylko jeden wieczór. Cała gra wydaje się skomplikowana, jednak gdy pozna się pewne schematy, spróbuje pomyśleć nieszablonowo lub w ostateczności użyć opcji podpowiedzi (to moja ulubiona opcja) gra staje się satysfakcjonująca.

Jaka jest fabuła w Unravel Two i o co w niej chodzi?

Określiłabym ją jako gorzko- słodką. Historia ta rozpoczyna się, gdy dwa żyjące kłębki włóczki zostają wyrzucone z wody na brzeg. To przypadkowe spotkanie sprawia, że dwa samotne stworzenia postanawiają połączyć swoje siły i symbolicznie wiążą swoje nitki jednym supłem. Następnie wyruszają wspólnie w długą oraz niebezpieczną podróż. Ich “nierozerwalna” więź pomaga im zmierzyć się z nowymi trudnościami. Na swojej drodze napotykają najróżniejsze przeszkody w postaci wygłodniałych zwierząt lub magicznych ogników, które próbują spalić ich żywcem. Lecz po co odbywać tak długą podroż? Z pewnością muszą mieć jakiś ważny powód. Tym powodem okazuje się być chęć ratowania. Cała historia ma drugą stronę medalu. Podczas rozgrywki możemy zaobserwować rozmazane postaci dzieci, które również przed czymś uciekają lub wykonują inne niezrozumiałe czynności. Ta część fabuły jest zagmatwana i potrzebowałam zrobić research, by móc ją w pełni rozumieć. Jak się okazuje nasi włóczkowi bohaterowie pomagają dzieciom uciec od przemocowych rodziców. Dorośli za wszelką cenę nie chcą odpuścić, więc przybierają formę wyżej wspomnianych ognistych stworów. Szczerze nie spodziewałam się tak przygnębiającego i poważnego przekazu w tak z pozoru błahej i cozy gierce. Historia w Unravel Two jest przez to niezwykle bogata i można interpretować ją na wiele sposobów. Włóczki, które pomagają dzieciakom można porównać do zwykłych zabawek. W końcu rola jaką odgrywają zabawki w życiu dziecka to często chęć ucieczki w świat wyobraźni i zapomnienie o złym otoczeniu.

Cena

Wynosi 26,90zł – myślę, że jest to adekwatna cena. Oczywiście zawsze mogłaby być nieco niższa, ale porównując ją z podobnymi tytułami wypada naprawdę dobrze. Jeśli jednak chcesz trochę zaoszczędzić polecam poczekać na promocje. Podczas ostatniej wyprzedaży udało mi się dorwać ten tytuł za ok. 4 zł.

Komu mogę polecić tę grę?

Jeśli jesteś fanem gier platformowych to ta gra z pewnością jest dla ciebie. Jednak grono odbiorców w przypadku tej produkcji można znacznie poszerzyć. Jeśli jesteś osobą zwracającą dużą uwagę na detale i otoczkę audiowizualną ta gra również powinna ci się spodobać. Unravel Two to też świetna produkcja dla par (szczególnie tych żyjących w związku na odległość), dobrych przyjaciół lub osób, które chcą się lepiej poznać. Nie obwiniajcie mnie jednak jeśli ta gra zniszczy waszą relację, ponieważ mimo wielu zalet bywa ona niesamowicie denerwująca. Robienie przerw między sesjami to wręcz obowiązek, a cierpliwość, dobre zgranie i używanie mózgu to klucz do jej ukończenia.

Podsumowanie:

“Kiedy odcinasz się od przeszłości, nawiązujesz nowe więzi”. Tak właśnie brzmi cytat widniejący na stronie sklepu. Nie mogę bardziej się z nim zgodzić. W tej z pozoru uroczej i niewinnej grze można by, a w zasadzie należy doszukiwać się drugiego, a nawet i trzeciego dna. Nić łączącą te dwa stworzenia możemy interpretować jako więź międzyludzką, a jej dynamikę jako dynamikę relacji. Gra ta pokazuje że czasami bywają momenty, w których:

  • musimy współpracować, by osiągnąć nasz wspólny cel.
  • pomóc komuś kto spada w dół, ale wciąż przy tym uważać, by druga osoba nie pociągnęła nas za sobą na dno.
  • pewne etapy damy rady przejść samemu, ale z drugą osobą jest nie tylko łatwiej, ale również znacznie przyjemniej.
  • w życiu nie musimy tylko i wyłącznie pomagać innym, lecz mamy prawo tą pomoc również otrzymywać i pozwolić komuś, by nas poprowadził.

Podczas grania w Unravel Two uświadomiłam sobie wiele rzeczy o relacjach. Myślę, że najważniejszą lekcją płynąca z tej gry jest to, że nie musimy iść przez życie sami i czasem warto zaufać innym. Mimo, że to trudne otworzyć się na nową osobę, jest to nie tylko doświadczenie pozwalające nam przejść trudną sytuację we dwoje, lecz także odciąć się od przeszłości. To świetna produkcja, która ujmuje nie tylko świetnym stylem audiowizualnym, angażującym i emocjonującym gameplayem, ale także refleksyjną i nostalgiczną fabułą. Bardzo polecam.

20221129002708 1

Po więcej newsów, recenzji oraz tekstów publicystycznych ze świata gier zapraszamy na gaminguniverse.pl. Polecamy także śledzić nasze media społecznościowe, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach.

0 komentarzy 0 FacebookTwitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarze
Inline Feedbacks
View all comments

Ta strona korzysta z ciasteczek w celu poprawienia jakości przeglądania strony. Możesz zawsze z nich zrezygnować Akceptuj Czytaj więcej

Wykryto Ad-Blocka

Uprzejmie prosimy o wyłączenie ad-blocka lub dodania naszej strony do wyjątków. Szanujemy naszych czytelników i nie jest to wymagane :)