Escape from Tarkov – porady dla początkujących

przez DeVel
0 komentarzy

Escape from Tarkov jest trudną grą, a przez to wyjątkową i bardzo wciągającą. Zanim nauczysz się grać zginiesz wielokrotnie w różnych sytuacjach, od graczy jak i botów. Pamiętaj, że to urok EFT. Gra różni się schematami gry od popularnych Battle-Royale, które są wg. mnie bardzo nudne. Śmierć to część gry i nie powinna cię zniechęcać. Poniżej znajdziesz kilka porad, które na pewno są przydatne dla nowych graczy rozpoczynających dopiero przygodę z tym prawdziwym survivalem.

Porady:

  • Ubezpieczaj (Insure) swoje wyposażenie, jeśli nie grasz na mapie Factory – koszt ubezpieczenia jest zawsze mniejszy niż zebranie ponownie na nowo przedmiotów. Większość graczy nie będzie podnosić wszystkiego, albo wcale. Wyjątkiem jest, gdy zabije cię ktoś całkowicie bez ekwipunku z pistoletem. Aby tego uniknąć, zawsze ubieraj hełm oraz kamizelkę (2 klasy przynajmniej). Na mapie Factory, gdy zginiemy jest bardzo duża szansa, że nasz ekwipunek zostanie podniesiony. To mapa startowa, na której wchodzi dużo słabo ubranych graczy i podnoszą co się tylko da + jest to mała mapa.
  • Nie bój się utraty wyposażenia, nie ma sensu biegać z samym pistoletem – na początku może się wydawać, że karabin typu AK-74M podstawowy jest cenny, lecz z czasem stanie się bezwartościowy. Przeciwnik noszący bardzo tanią kamizelkę 2 klasy ochrony jest praktycznie niezabijalny przez przeciętne pistolety, chyba że celujesz w głowę, a hełm także zwykle zrobi swoje.
  • Nie oszczędzaj rubli, inwestuj – warto rozwijać swoją kryjówkę (hideout), co pozwoli na craftowanie lepszych przemdiotów oraz kupić sobie na start kilka skrzynek, w których możemy przechowywać amunicję, leki, pieniądze. Zalecam zaopatrzyć się w KeyTool, MedCase, MoneyCase, AmmoCase oraz MagBox, który craftuje się w Lavatory na 2 poziomie. Jeśli nie posiadasz wersji Edge of Darkness, to pewnie warto prędzej zakupić je na Flea market niż czekać zanim wbijemy odpowiedni poziom postaci oraz Zaufania (Loyality).
  • Graj często na Scav’ie – Scav nie jest główną postacią, po ewakuacji trzeba wszystko do przenieść do Schowka, inaczej stracimy przedmioty. Scav otrzymuje zawsze jakąś losową broń oraz kilka przedmiotów. Czasami się zdarza, że jest to karta do mapy Labs, która aktualnie kosztuje na rynku aż 170 tysięcy rubli. Najlepiej chyba na Factory wchodzić SCAV ze względu na bliskie punkty ewaukacji.
  • Sprawdzaj ceny na Flea Market, jeśli różnica u kupców nie jest duża, to sprzedawaj im co się tylko da – często na markecie dostaniemy znacznie większe ceny np. za klucze oraz jedzenie. Jeśli różnica nie jest spora to warto sprzedawać zwykłym kupcom, gdyż później pozwoli nam to na osiągnięcie kolejnego poziomu Zaufania (Loyality). Najlepsze ceny dostaniemy u Therapist oraz Mechanic.
  • Wykonuj zadania, które nie są zbyt rozrywkowe – zwykle polegają na znalezieniu czegoś lub zabiciu, jednakże są niezbędne do wbicia kolejnego poziomu Zaufania.
  • Staraj się nosić ze sobą 2x AI-2 (leczenie), 2x bandaż oraz czasami granat – nic nie boli bardziej, niż zabicie przeciwnika, a następnie wykrwawienie się. Cena AI-2 oraz bandaży jest mała, do tego w Kryjówce można stworzyć 3 szt. z 1 Meds, które łatwo znaleźć. Jeżeli będziemy mieć całkowicie uszkodzoną kończynę, tylko lepsze medykamenty nas ratują typu CMS. Na start nie polecam ich nosić, zajmują dużo miejsca, a naszym celem jest wynoszenie jak największej ilości przedmiotów + ograniczona skrzynka Alpha. Nie zawsze będziesz mieć pod ręką granat, jednak ratuje on sytuację bardzo często oraz przydaje się szczególnie, gdy przeciwnik jest w zamkniętym pomieszczeniu.
  • Zaopatrz się w Water bottle with a filter Aquamari – kosztuje to na rynku zaledwie kilkanaście tysięcy, a pozwala na wiele wypraw odnowić pragnienie, a także częściowo głód. W trakcie raidów uważaj, żeby się nie odwodnić lub umrzeć z głodu.
  • Podwójne wciśnięcie klawisza 'O' wyświetli dostępna Ewakuację – Ewakuacja oznaczona ??? oznacza, że nie jest ona zawsze dostępna lub wymaga czegoś. Polecam zapoznać się z ewakuacjami na każdej mapie na wiki.
  • Wychylanie, szybkie przeładowanie, włączenie latarki/lasera, sprawdzenie amunicji – EFT posiada rozwinięte sterowanie postacią, chowając się za czymś, nie wychodzi się strzelając, lecz wychylając klawiszami 'E', 'Q'. Podwójne wciśnięcie klawisza 'R' przeładuje broń szybciej, lecz magazynek wypadnie na ziemię (przydatne w czasie strzelania). Klawisz 'T' włącza urządzenie taktyczne (laser/latarka), klawiszem CTRL + T, przełączasz tryb urządzenia. Bardzo ważne jest zapamiętanie jak sprawdzić ilość amunicji w magazynku 'ALT + T'. To nie wszystkie skróty oczywiście, lecz te najbardziej przydatne

Może ci się także spodobać

Zostaw Komentarz